+48 22 852 61 17      info@optiflow.pl

Jak działają  homogenizatory laboratoryjne?

Jak działają  homogenizatory laboratoryjne?

Homogenizatory laboratoryjne działają na różnych zasadach, w zależności od rodzaju homogenizatora. Oto opis kilku popularnych rodzajów homogenizatorów laboratoryjnych i ich działania:

Rodzaje homogenizatorów laboratoryjnych

Homogenizatory ultradźwiękowe (sonikatory) – homogenizacja następuje tu poprzez wibracje ultradźwiękowe, które tworzą fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości (zwykle 20-80 kHz). Fale dźwiękowe powodują wibracje cząsteczek próbki, co prowadzi do rozrywania komórek i emulgowania tłuszczów.

Homogenizatory młynowe – wykorzystują siłę mechaniczną do rozdrabniania i homogenizacji próbek. Próbki są umieszczane w specjalnych pojemnikach z kulami lub nożami, które są ustawione w ruchu wirowym. Podczas homogenizacji kulki lub noże uderzają w próbki, powodując ich rozdrobnienie i mieszanie.

Homogenizatory wytłaczające – wykorzystują wysokie ciśnienie do przepychania próbek przez wąski otwór, który powoduje ich rozdrobnienie. Próbki są umieszczane w cylindrze z tłokiem, który przepycha próbki przez dyszę homogenizacyjną pod bardzo wysokim ciśnieniem.

Homogenizatory wirówkowe – wykorzystują siłę odśrodkową do homogenizacji próbek. Próbki są umieszczane w specjalnych tubach, które są ustawione w ruchu wirowym.

Te wszystkie homogenizatory laboratoryjne mają swoje zalety i ograniczenia, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego urządzenia.

Jak działają  homogenizatory laboratoryjne?
Przewiń na górę