+48 22 852 61 17      info@optiflow.pl

Homogenizatory w przemyśle spożywczym – jakie wykorzystuje się najczęściej?

Homogenizatory w przemyśle spożywczym - jakie wykorzystuje się najczęściej?

Przemysł spożywczy już od wielu lat korzysta z nowoczesnych i zaawansowanych technologicznie urządzeń. Jednymi z takich urządzeń są homogenizatory, które pozwalają na uzyskanie spójnej i jednorodnej masy z połączenia substancji, które w naturalnych warunkach nie mieszają się ze sobą. Przemysł spożywczy wykorzystuje różne rodzaje homogenizatorów.

Miksery

Miksery to homogenizatory spożywcze, w których wykorzystuje się wysokie prędkości. Tego typu homogenizatory są wyposażone w mieszadła typu śmigłowego lub w turbinki wysokoobrotowe. Miksery są wykorzystywane przede wszystkim do wstępnej emulgacji płynów o małej lepkości.

Homogenizatory ciśnieniowe

Homogenizatory ciśnieniowe wykorzystywane w przemyśle spożywczym charakteryzują się tym, iż umieszczone w nich pompy tłokowe przeciskają produkty przez bardzo wąską szczelinę. Wszystko to odbywa się z dużą prędkością i pod dużym ciśnieniem. Tego typy homogenizatory często wykorzystuje się w przemyśle mlecznym, co pozwala na redukcję rozmiaru kuleczek tłuszczu.

Homogenizatory ultradźwiękowe

Homogenizatory spożywcze ultradźwiękowe wykorzystują fale mechaniczne o wysokiej częstotliwości, które powodują kawitację cieszy o niskiej lepkości. Ten typ homogenizatorów doskonale sprawdzają się do produkcji lodów, sosów lub emulsji olejowych.

Homogenizatory w przemyśle spożywczym – jakie wykorzystuje się najczęściej?
Przewiń na górę